Warsztaty z Techniki Światłowodowej

W dniu 20 września 2018 roku odbyły się zajęcia warsztatowe poświęcone praktycznym zagadnieniom związanymi z techniką światłowodową. W warsztatach, w wymiarze czterech godzin lekcyjnych uczestniczyli uczniowie Zespołu Szkół Handlowych z Technikum nr 1 w Sopocie, z klasy o specjalności technik informatyk. Zajęcia w Laboratorium Optoelektroniki, Fotowoltaiki i Techniki światłowodowej poprowadził dr inż. Jacek Dąbrowski z Katedry Elektroniki Morskiej. Było to już drugie spotkanie z uczniami z technikum w roku 2018. Pierwsze z nich poświecono zagadnieniom z zakresu optoelektroniki.

W ramach zajęć uczniowie zapoznali się z m.in. z rodzajami włókien i kabli światłowodowych, metodami łączenia włókien światłowodowych – chętni wykonali spawanie włókien w łuku elektrycznym w dedykowanej spawarce, narzędziami pomiarowymi stosowanymi w systemach światłowodowych, takimi jak np. analizator optyczny, reflektometr światłowodowy, kamera inspekcyjna ferrul światłowodowych, źródła sygnału optycznego i mierniki mocy optycznej. Ponadto, uczniowie mieli możliwość przetestowania lokalnej sieci LAN, o rozpiętości ponad 20 km, opartej na komponentach i połączeniach światłowodowych utworzonej w laboratorium.

Szkoły zainteresowane warsztatami, nie tylko z zakresu optoelektroniki czy techniki światłowodowej, zapraszamy do kontaktu z Biurem Dziekana lub wybranymi Katedrami z Wydziału Elektrycznego UM w Gdyni.

K.Detka
K.Detka 19.10.2018