Elektronika i Telekomunikacja

Tryb: stacjonarne lub niestacjonarne
Rodzaj: pierwszego stopnia (inżynierskie)
Termin rekrutacji: czerwiec-wrzesień

System rejestracji elektronicznej:
  • studia stacjonarne
  • studia niestacjonarne

Celem kształcenia na kierunku Elektronika i telekomunikacja jest zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie: analizy i projektowania analogowych układów elektronicznych, układów mikrofalowych, mikroprocesorowych systemów sterowania, analizy i syntezy układów i systemów cyfrowych oraz mikroprocesorowych, modelowania i komputerowej analizy układów elektronicznych, projektowania i eksploatacji urządzeń radiokomunikacyjnych, sieci komputerowych i telekomunikacyjnych, systemów radiokomunikacyjnych, projektowania układów do pomiaru wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz systemów kontrolno – pomiarowych, eksploatacji systemów operacyjnych i informatycznych, zastosowań technologii cyfrowego przetwarzania sygnałów, jak również projektowania i eksploatacji systemów antenowych, a także eksploatacji urządzeń elektronawigacyjnych i radionawigacyjnych.

Jednocześnie, po spełnieniu wymagań określonych rozporządzeniem Ministra Cyfryzacji w sprawie świadectw operatorów urządzeń radiowych, absolwent uzyskuje kwalifikacje uprawniające do pełnienia na statku morskim funkcji oficera radioelektronika drugiej klasy, posiadając kompetencje zgodne z wymaganiami międzynarodowej Konwencji STCW IMO na poziomie operacyjnym.

Wybór specjalności następuje w trakcie trzeciego (studia stacjonarne) lub czwartego (studia niestacjonarne) semestru studiów. Na kierunku Elektronika i Telekomunikacja, studia inżynierskie prowadzone są na trzech specjalnościach:

• Systemy Elektroniki Morskiej,
  • Systemy i Sieci Teleinformatyczne,
  • Elektronika Programowalna (NOWOŚĆ!).

Po ukończeniu studiów inżynierskich można kontynuować studia magisterskie na kierunku Elektronika i Telekomunikacja lub Systemy Teleinformatyczne.

Możliwości zatrudnienia

Absolwenci studiów pierwszego stopnia (inżynierskich) kierunku Elektronika i telekomunikacja (EiT) o profilu ogólnoakademickim są przygotowani zarówno do pracy na statkach morskich w charakterze oficerów radioelektroników czy elektroników, jak również do podejmowania zadań inżynierskich z zakresu elektroniki i telekomunikacji w przedsiębiorstwach pracujących na potrzeby gospodarki morskiej oraz regionu.

• Absolwent specjalności Systemy Elektroniki Morskiej posiada kwalifikacje uprawniające do pracy na stanowiskach inżynierów elektroników, projektantów układów, urządzeń i systemów elektronicznych oraz telekomunikacyjnych w zakładach produkcyjnych i usługowych.
  • Absolwent specjalności Systemy i Sieci Teleinformatyczne posiada kwalifikacje uprawniające do pracy na stanowiskach inżynierów elektroników, projektantów systemów elektronicznych, telekomunikacyjnych i teleinformatycznych w zakładach produkcyjnych i usługowych.
  • Absolwent specjalności Elektronika Programowalna zdobędzie wiedzę łączącą informatykę oraz elektronikę, będzie potrafił zaprojektować i skonstruować złożone urządzenia, a dzięki znajomości różnych środowiskach programistycznych - zarządzać i kontrolować realizowane przez te urządzenia operacje.

Zalety studiowania na Wydziale Elektrycznym:

• kameralna atmosfera - łatwy dostęp studenta do wykładowcy, dziekanatu, dziekanów, student nie jest anonimowy,
  • zajęcia w dużym stopniu mają charakter praktyczny,
  • studenci mają możliwość rozwijania swoich pasji naukowych, samorządowych, sportowych, a nawet artystycznych,
  • absolwenci bez trudu znajdują dobrze płatną pracę na lądzie lub na morzu,
  • wysokie stypendia dla najlepszych studentów - nawet do 1700 zł,
  • udział studentów w badaniach naukowych i pisaniu publikacji naukowych,
  • co roku, za wybitne osiągnięcia, studenci i doktoranci WE zdobywają stypendia MEiN, MI, Marszałka Województwa Pomorskiego i inne,
  • studia na Wydziale Elektrycznym są ciekawe i dobrze przygotowują do zawodu, ale wymagają dużego zaangażowania,
  • w czasie studiów można przeżyć ciekawą przygodę, zwłaszcza w trakcie praktyk morskich,

P.Kaczorek 05.07.2023
N.Szymanska 06.05.2024